Today Match Prediction | Dream11 Fantasy Cricket Team

Get all today match prediction of all international and domestic matches. Read our dream11 prediction and preview for fantasy games.

Who Will Win Royal London One Day Cup 2018 Match Prediction, Schedules, Fixtures, Results, Points Tables, Live Streaming Info, News

Get Royal London One-Day Cup 2018 Match Prediction, Schedules, Fixtures, Results, Points Tables, Live Streaming Info, News | Who Will Win Royal London One-Day Cup Match Prediction

The Royal London One Day Cup 2018 is 4th season of limited over domestic Cricket tournament organized by England & Wales Cricket (ECB). The tournament will be starting from 17th May 2018 and final will be played on 30th June 2018.
THere will 77 games which will be played over 6 weeks and there will be 18 domestic teams which will participate in the limited over tournament. THe players all over the world are signed to join various club. Hashim Amla, Ross Taylor, Ishant Sharma, Morne Morkel are some of big names playing the tournament. The final will be played on Lord’s, London. Nottinghamshire are the defending champion after winning the title in 2017 against Lancashire. Here is a list of all the team who are playing in Royal London Cup 2018. Govcarrers Today Match Prediction will provide all  Royal London One Day Cup Match Prediction. Users that are interested in Fantasy Cricket playing various games can check our English ODD Cup Dream 11. There are two groups having eighteen teams participating in RL One Day Cup.

  • North Group: Derbyshire,Lancashire, Leicestershire, Northamptonshire, Nottinghamshire, Warwickshire, Durham, Worcestershire, Yorkshire,
  • South Group: Gloucestershire, Hampshire, Kent, Middlesex, Somerset, Surrey, Sussex, Essex, Glamorgan,

Royal London One Day Cup 2018 Match Prediction

Royal London One-Day Cup 2018 Live Streaming & TV Channels List:

Country/Region Broadcasters
The United Kingdom Sky Sports Network
India Sony Six, Sony ESPN
Pakistan Geo Super
Bangladesh Maasranga
Caribbean Sportsmax
Malaysia Astro
Canada Sportsnet
New Zealand Sky Sport Network
Bhutan Set Max, Sony Six
Sri Lanka Carlton Sports Network
Hong Kong PCCW
Middle East and North Africa OSN Network
United States ESPN Network
Singapore StarHub, Singtel
Australia CricketGateway.com
Africa Region SuperSport
Nepal Sony Six, Sony Max
Brunei Astro

Royal London One Day Cup 2018 Team Squads & Players List:

The Royal London One Day Cup tournament include eighteen team of different cities in England from Sussex, Middlesex, Somerset, Nottinghamshire, Warwickshire, Durham, Northamptonshire, Lancashire, Derbyshire, Leicestershire, Yorkshire, Worcestershire, Surrey, Glamorgan, Kent, Gloucestershire, Essex and Hampshire. Here is list of all the RL ODI Cup Squads 2018 featuring the the biggest England ODD tournament.

Sussex Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Jonty Jenner, Chris Nash, Ajmal Shahzad, Stiaan van Zyl, David Wiese, Luke Wright (c), Jofra Archer, Will Beer, Danny Briggs, Ben Brown (wk), Laurie Evans, Harry Finch, George Garton,

Middlesex Royal London One Day Cup 2018 Squad:

James Franklin (c) , Sam Robson, Toby Roland-Jones, John Simpson (wk), Paul Stirling, Adam Voges, Steven Finn, James Fuller, Nick Gubbins, Tom Helm, Ryan Higgins, Dawid Malan, Ravi Patel

Somerset Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Jim Allenby (c) , Roelof van der Merwe, Lewis Gregory, Craig Overton, Josh Davey, Tim Groenewald, Max Waller, Steve Davies (wk), Pete Trego, James Hildreth, Johann Myburgh, Dean Elgar, Adam Hose

Nottinghamshire Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Brendan Taylor, Chris Read (c), Stuart Broad, Riki Wessels, Alex Hales, Harry Gurney, Luke Fletcher, Samit Patel, Greg Smith, Brett Hutton, Jake Ball, Michael Lumb, Billy Root

Warwickshire Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Ian Bell (c), Tim Ambrose (wk), Keith Barker, Rikki Clarke, Sam Hain, Oliver Hannon-Dalby, Ateeq Javid, Jeetan Patel, William Porterfield, Josh Poysden, Aaron Thomason, Grant Thornton, Jonathan Trott, Chris Wright

Durham Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Keaton Jennings (c) , Ryan Pringle, Stuart Poynter (wk), Brydon Carse, James Weighell, Chris Rushworth, Barry McCarthy, Stephen Cook, Graham Clark, Michael Richardson, Paul Collingwood, Cameron Steel, Paul Coughlin

Northamptonshire Royal London One Day Cup 2018 Squad:

, Rob Newton, Richard Levi, Alex Wakely(c), Graeme White, Miles Richardson, Azharullah, Nathan Buck, Steven Crook, Joshua Cobb, Ben Duckett, Richard Gleeson, Rob Keogh, Adam Rossington

Lancashire Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Liam Livingstone (c), James Anderson, Tom Bailey, Karl Brown, Jordan Clark, Alex Davies, Haseeb Hameed, Simon Kerrigan, Ryan McLaren, Danny Lamb, Arron Lilley, Stephen Parry, Luke Procter, Dane Vilas

Derbyshire Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Billy Godleman, Tom Milnes, Tony Palladino, Rob Hemmings, Will Davis, Ben Cotton, Alex Hughes, Jeevan Mendis, Gary Wilson, Daryn Smit, Wayne Madsen, Shiv Thakor, Ben Slater, Luis Reece

Leicestershire Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Lewis Hill, Dieter Klein, Callum Parkinson, Mark Pettini, Rob Sayer, James Sykes, Tom Wells, Ned Eckersley (c), Aadil Ali, Zak Chappell, Mark Cosgrove, Cameron Delport, Neil Dexter, Gavin Griffiths,

Yorkshire Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Gary Ballance (c), Jonny Bairstow (wk), Matthew Fisher, Peter Handscomb, Jack Leaning, Adam Lyth, Liam Plunkett, Azeem Rafiq, Adil Rashid, Joe Root, Matthew Waite, David Willey

Worcestershire Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Tom Kohler-Cadmore, Moeen Ali, Thomas Charles Fell, Joe Clarke, Brett D’Oliveira, Ben Cox, Ross Whiteley, Joe Leach, John Hastings, Ed Barnard, Jack Shantry

Surrey Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Gareth Batty(c), Scott Borthwick, Rory Burns, Sam Curran, Tom Curran, Jade Dernbach, Ben Foakes, Stuart Meaker, Ollie Pope, Ravi Rampaul, Kumar Sangakkara, Dominic Sibley, Mark Stoneman

Glamorgan Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Jacques Rudolph(c), David Lloyd, Aneurin Donald, Colin Ingram, Chris Cooke, Kiran Carlson, Craig Meschede, Andrew Salter, Marchant de Lange, Michael Hogan, Lukas Carey

Kent Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Sam Northeast(c), Daniel Bell-Drummond, Joe Denly, Alex Blake, Sean Dickson, Will Gidman, Darren Stevens, Adam Rouse, Wayne Parnell, Matt Coles, James Harris, James Tredwell, Mitchell Claydon

Gloucestershire Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Michael Klinger, Phil Mustard, Chris Dent, Ian Cockbain, Graeme van Buuren, Benny Howell, Kieran Noema-Barnett, Liam Norwell, Chris Liddle, Matt Taylor, Craig Miles

Essex Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Ryan ten Doeschate(c), Varun Chopra, Nick Browne, Simon Harmer, Neil Wagner, Tom Westley, Ravi Bopara, Alastair Cook, Daniel Lawrence, Adam Wheater, James Porter, Callum Taylor, Matthew Quinn, Ashar Zaidi

Hampshire Royal London One Day Cup 2018 Squad:

Will Smith, Michael Carberry, Jimmy Adams, Lewis McManus, Reece Topley, Chris Wood, Sean Ervine, Asher Hart, Liam Dawson, Mason Crane, Tom Alsop, Ian Holland, James Vince (c)

Royal London One Day Cup 2018 Match Prediction, Fixtures, Schedule, Time Table:

The schedule of England ODD tournament is as follows:

Date Match Prediction No Venue Time
May 17, Thursday  Northamptonshire vs Leicestershire, North Group  County Ground, Northampton  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
May 17, Thursday   Warwickshire vs Derbyshire, North Group  Edgbaston, Birmingham  3:30 PM
10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
May 17, Thursday  Middlesex vs Essex, South Group  Radlett Cricket Club, Radlett     3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL 
May 17, Thursday  Sussex vs Kent, South Group    County Ground, Hove  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
 May 17, Thursday Lancashire vs Nottinghamshire, North Group   Old Trafford, Manchester   6:30 PM 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL 
May 18, Friday   Glamorgan vs Gloucestershire, South Group  Sophia Gardens, Cardiff   3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
May 18, Friday  Surrey vs Somerset, South Group    Kennington Oval, London   3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
 May 18, Friday Durham vs Yorkshire, North Group   Riverside Ground, Chester-le-Street  6:30 PM 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL  
May 19, Saturday   Worcestershire vs Derbyshire, North Group   New Road, Worcester  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
 May 19, Saturday Sussex vs Hampshire, South Group  County Ground, Hove   3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
May 20, Sunday   Lancashire vs Durham, North Group   Old Trafford, Manchester  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
 May 20, Sunday Nottinghamshire vs Northamptonshire, North Group     Welbeck Colliery Cricket Club Ground, Market Warsop   3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL 
 May 20, Sunday Yorkshire vs Warwickshire, North Group   Headingley, Leeds   3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
May 20, Sunday  Gloucestershire vs Essex, South Group  County Ground, Bristol  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
May 20, Sunday  Middlesex vs Kent, South Group    Radlett Cricket Club, Radlett   3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
May 20, Sunday  Somerset vs Glamorgan, South Group   The Cooper Associates County Ground, Taunton  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
May 21, Monday    Hampshire vs Surrey, South Group  The Rose Bowl, Southampton   6:30 PM 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL 
May 22, Tuesday   Somerset vs Sussex, South Group  The Cooper Associates County Ground, Taunton  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
May 23, Wednesday    Derbyshire vs Durham, North Group County Ground, Derby  3:30 PM
10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
May 23, Wednesday  Leicestershire vs Nottinghamshire, North Group  Grace Road, Leicester  3:30 PM
10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
 May 23, Wednesday Northamptonshire vs Lancashire, North Group  County Ground, Northampton
3:30 PM
10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
 May 23, Wednesday Yorkshire vs Worcestershire, North Group  Headingley, Leeds 3:30 PM
10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL 
 May 23, Wednesday Hampshire vs Essex, South Group  The Rose Bowl, Southampton  3:30 PM
10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
 May 23, Wednesday Surrey vs Gloucestershire, South Group  Kennington Oval, London   3:30 PM
10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL 
May 23, Wednesday  Glamorgan vs Middlesex, South Group  Sophia Gardens, Cardiff  6:30 PM
01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL   
May 25, Friday  Derbyshire vs Leicestershire, North Group

 

County Ground, Derby

 

3:30 PM
10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL 
May 25, Friday  Durham vs Worcestershire, North Group  Roseworth Terrace, Gosforth  3:30 PM
10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
May 25, Friday  Lancashire vs Warwickshire, North Group  Stanley Park, Blackpool  3:30 PM
10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
May 25, Friday  Yorkshire vs Nottinghamshire, North Group  Headingley, Leeds  3:30 PM
10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL 
May 25, Friday  Kent vs Glamorgan, South Group St Lawrence Ground, Canterbury  3:30 PM
10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
 May 25, Friday Sussex vs Middlesex, South Group County Ground, Hove  3:30 PM
10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
 May 25, Friday Essex vs Somerset, South Group

 

 County Ground, Chelmsford

 

 6:30 PM
01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL
May 25, Friday  Gloucestershire vs Hampshire, South Group County Ground, Bristol  6:30 PM
01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL   
May 27, Sunday   Leicestershire vs Yorkshire, North Group   Grace Road, Leicester   3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
May 27, Sunday  Northamptonshire vs Durham, North Group  County Ground, Northampton  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
May 27, Sunday  Nottinghamshire vs Warwickshire, North Group  Trent Bridge, Nottingham     3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL 
May 27, Sunday  Worcestershire vs Lancashire, North Group  New Road, Worcester    3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL 
May 27, Sunday  Essex vs Surrey, South Group    County Ground, Chelmsford  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
May 27, Sunday  Gloucestershire vs Sussex, South Group   County Ground, Bristol  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL    
May 27, Sunday  Hampshire vs Kent, South Group   The Rose Bowl, Southampton  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
May 27, Sunday  Somerset vs Middlesex, South Group  The Cooper Associates County Ground, Taunton   3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
 May 29, Tuesday  Worcestershire vs Leicestershire, North Group  New Road, Worcester  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
May 29, Tuesday  Surrey vs Sussex, South Group  Kennington Oval, London     3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL 
May 29, Tuesday  Kent vs Somerset, South Group     St Lawrence Ground, Canterbury  6:30 PM 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL 
May 30, Wednesday  Derbyshire vs Yorkshire, North Group  County Ground, Derby   3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
 May 30, Wednesday Essex vs Glamorgan, South Group  County Ground, Chelmsford  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
 May 30, Wednesday Middlesex vs Hampshire, South Group  Merchant Taylors’ School Ground, Northwood     3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL 
 May 30, Wednesday Warwickshire vs Northamptonshire, North Group   Edgbaston, Birmingham  6:30 PM 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL  
May 31, Thursday   Leicestershire vs Lancashire, North Group ,    –  3:30 PM 10:00 AM GMT / 10:00 AM LOCAL
 June 01, Friday  Nottinghamshire vs Worcestershire, North Group  Trent Bridge, Nottingham  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
 June 01, Friday Glamorgan vs Sussex, South Group  Sophia Gardens, Cardiff   3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
June 01, Friday  Kent vs Surrey, South Group    Kent County Cricket Ground, Beckenham  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
June 01, Friday  Somerset vs Gloucestershire, South Group   The Cooper Associates County Ground, Taunton   3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
June 01, Friday  Durham vs Warwickshire, North Group  Riverside Ground, Chester-le-Street  6:30 PM 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL   
June 01, Friday  Northamptonshire vs Derbyshire, North Group    County Ground, Northampton  6:30 PM 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL  
June 03, Sunday  Derbyshire vs Lancashire, North Group  County Ground, Derby  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
June 03, Sunday Durham vs Nottinghamshire, North Group   Riverside Ground, Chester-le-Street  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
 June 03, Sunday Warwickshire vs Leicestershire, North Group    Edgbaston, Birmingham     3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL 
June 03, Sunday  Glamorgan vs Hampshire, South Group  St Helen’s, Swansea   3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
June 03, Sunday  Kent vs Gloucestershire, South Group    Kent County Cricket Ground, Beckenham  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
June 03, Sunday  Middlesex vs Surrey, South Group  Lord’s, London   3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
June 03, Sunday  Sussex vs Essex, South Group    The Saffrons, Eastbourne  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
June 03, Sunday  Worcestershire vs Northamptonshire, South Group  New Road, Worcester  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL   
June 05, Tuesday   Lancashire vs Yorkshire, North Group  Old Trafford, Manchester   3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  
  June 06, Wednesday  Essex vs Kent, South Group  County Ground, Chelmsford  6:30 PM 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL   
  June 06, Wednesday   Gloucestershire vs Middlesex, South Group  County Ground, Bristol  6:30 PM 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL   
 June 06, Wednesday   Hampshire vs Somerset, South Group  The Rose Bowl, Southampton   6:30 PM 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL   
June 06, Wednesday  Surrey vs Glamorgan, South Group  Kennington Oval, London  6:30 PM 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL   
June 07, Thursday   Leicestershire vs Durham, North Group  Grace Road, Leicester   6:30 PM 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL   
June 07, Thursday  Nottinghamshire vs Derbyshire, North Group    Trent Bridge, Nottingham  6:30 PM 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL  
June 07, Thursday  Warwickshire vs Worcestershire, North Group  Edgbaston, Birmingham    6:30 PM 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL  
June 07, Thursday  Yorkshire vs Northamptonshire, North Group  Headingley, Leeds  6:30 PM 01:00 PM GMT / 02:00 PM LOCAL   
June 14, Thursday   TBC vs TBC, 1st Quarter Final  TBC, TBC  3:30 PM 10:00 AM GMT / 03:30 PM LOCAL    
June 14, Thursday  TBC vs TBC, 2nd Quarter Final  TBC, TBC    3:30 PM 10:00 AM GMT / 03:30 PM LOCAL 
June 17, Sunday   TBC vs TBC, 1st Semi Final  TBC, TBC  3:30 PM 10:00 AM GMT / 03:30 PM LOCAL  
June 18, Monday TBC vs TBC, 2nd Semi Final  TBC, TBC  3:30 PM 10:00 AM GMT / 03:30 PM LOCAL   
 June 30, Saturday TBC vs TBC, Final   Lord’s, London  3:30 PM 10:00 AM GMT / 11:00 AM LOCAL  

Related Search:

Royal London One Day Cup Match Prediction, Royal London One Day Cup 2018 Squad, Royal London One Day Cup 2018, Royal London One Day Cup Rules, Royal London One Day Cup 2018 Schedule, Royal London One Day Cup 2018 Fixtures, Royal London One Day Cup 2018 Tickets, Royal London One Day Cup 2018 Teams, Royal London One Day Cup Schedule

Updated: May 16, 2018 — 2:29 am
Govcarrers do not take any fees or charges from anyone for any kind of sports prediction. All our prediction are 100% free and are based on knowledge, facts and statistics from various cricket pundits and statistician. Please be aware before spending or giving anything to anyone. We are not indulge with any kind of betting and gambling services. All comments posted here are sole responsible for their doings and we do not take any responsibility for such. If you have any query feel free to contact. Please read our Privacy Policy and About Us for additional info. Govcarrers.com © 2018 SitemapAbout UsPrivacy Policy DMCA.com Protection Status